Autori:
Željko Krznarić
Sažetak
Poštovane kolegice i poštovani kolege, dragi prijatelji!
Ima trenutaka na lenti vremena koji su ispunjeni neočekivanim izazovima, mijenjaju svekoliki pogled na našu svakodnevicu i trajanje, a ostavljaju trag dubok poput bolnog ožiljka. Virus SARS CoV-2 i epidemija koronavirusne bolesti (COVID-19) te potresi u Zagrebu i na Banovini upravo su takav usud. Ozračje Božića i ulazak u novu godinu ne uspijevaju nas odmaknuti od realnosti godine od koje se želimo što prije oprostiti vjerujući u bolje sutra. Hrvatski liječnički zbor od daleke 1874. godine nosi povijesno pamćenje brojnih društvenih i zdravstvenih izazova. Ratovi, prirodne katastrofe i epidemije dio su iskustva povijesnog bića našeg staleža. Od samih početaka svih naših aktivnosti ciljevi su bili isti – skrb za stalež i zaštita zdravlja naroda. Bliži se kraj godine koja kao da je u naše živote ušetala iz najgorih noćnih mora. Epidemija, pandemija, SARS CoV-2 i koronavirusna bolest te potresi ušli su duboko u naš život mijenjajući brojne planove i rušeći snove mnogima od nas. Broj bolesnih dovodi zdravstveni sustav do ruba, broj umrlih otvara složena pitanja, a stalež proživljava herojsko doba, od izazova do frustracija, od lutanja do inata. Ne izostaju ni vrhunski dosezi, stručni i znanstveni, ali i ljudski. Kolegice i kolege, kao i naši bližnji koji su nas napustili u ovoj godini ostavili su dubok trag u našim životima.
Ipak, u nevolji smo najjači, ojačalo je zajedništvo u okviru staleža s jednim jedinim ciljem: pomoći građanima uza sva moguća odricanja. Zahtjevna vremena traže odlučne aktivnosti, ponovo se pokazuju fleksibilnost sustava i kvaliteta svih naših zdravstvenih djelatnika. Hrvatska liječnička komora, Hrvatski liječnički sindikat i Hrvatski liječnički zbor bez zadrške djeluju u zajedništvu ne zanemarujući ni svoje posebnosti. Medicinski fakulteti nastavljaju edukacijske aktivnosti unatoč brojnim izazovima.
I gotovo da sam zaboravio spomenuti potres u Zagrebu, sada tako dalek događaj, potisnut u podsvijest aktualnim vijestima o pandemiji kad se dogodila nova prirodna katastrofa. Potres na Banovini! Nevolja na nevolju, ali sustav funkcionira zahvaljujući entuzijazmu svih dionika. Ne mogu to nazvati drugim riječima negoli entuzijazmom u danima kada heroji dobivaju niže plaće, a o mogućim nagradama od par postotaka govori se kao o velikom naporu za sustav.
Nažalost, neki lažni proroci opet nas doživljavaju kao trošak, ne prepoznaju ili ne razumiju pozive struke, bagateliziraju naš rad i ignoriraju zalaganja brojnih kolegica i kolega koji, radeći svoj posao, uz krajnja odricanja zanemaruju i svoj život i život svojih najdražih. No, te nas nespretnosti ne mogu spriječiti pri obavljanju naše temeljne zadaće, skrbi za zdravlje naroda.
Hrvatski liječnički zbor i Liječnički vjesnik kroničari su hrvatskog liječništva, a u situaciji pandemije koronavirusne bolesti i potresa hrvatsko je liječništvo još jedanput našlo snage da pokaže svu jakost struke i djelovanja. Kontinuirani razvoj Liječničkog vjesnika u protekle 143 godine jezgra je razvoja medicinske znanosti i vještina u domovini i svijetu.
Na poziv HLZ-a brojna su stručna društva, kao i pojedinci – kolegice i kolege – našli dovoljno snage da napišu više od sedamdeset radova usmjerenih ponajprije djelovanju u situacijama novih izazova zbog pandemije koronavirusne bolesti (COVID-19). Svi radovi dostupni su na poveznici: https://www.hlz.hr/category/covid-19/.
Objavljivanjem preporuka za dijagnostiku i liječenje koronavirusne bolesti stručna društva Hrvatskoga liječničkog zbora ispunjavaju svoju temeljnu zadaću i izravno utječu na boljitak struke i svih onih kojima su potrebni naše vještine i znanja.
Broj edukacijskih aktivnosti tek je neznatno smanjen, ali oblik je znatno drugačiji. Neki novi virtualni svijet.
Prvi put u 146 godina zborske povijesti Izvještajna skupština održana je virtualno, u skladu sa Statutom HLZ-a i svim pozitivnim zakonskim propisima. Nedvojbeno je da će tako biti i s Izbornom skupštinom HLZ-a koju moramo održati do konca veljače 2021. godine.
Liječnički vjesnik popratio je 1881. godine i stradanja zdravstvenih ustanova u Zagrebu i okolici nakon Velikog potresa 1880. godine. Danas imamo osjećaj ne samo ponavljanja povijesti već i gustoće povijesnog trenutka u kojem živimo.
U ovogodišnjem potresu stradali su, sad već u drugom navratu, i prostori Središnjice HLZ-a u Šubićevoj 9, u Zagrebu. Veći dio nastalih šteta saniran je, a dio je u postupku sanacije. Velika dvorana, kao i svi ostali prostori HLZ-a opet su u funkciji i omogućuju barem minimum aktivnosti sukladno aktualnim epidemiološkim mjerama.
Ipak, svemu tomu usprkos ulazimo u najljepši dio godine. Adventsko razdoblje uvijek je prožeto osjećajima topline, iščekivanja, nježnosti i veselja. Ove će godine sve to izgledati drugačije. Kao, uostalom, i čitava godina. Obitelj i najdraži u središtu, a za naše kolegice i kolege i svi oni koji trebaju njihovu pomoć.
Dragi kolegice i kolege, pošaljimo poruku dobrih želja za novu 2021. godinu. Potaknimo mlade naraštaje, sadašnje i buduće liječnike, da budu dio našeg tima te svojom aktivnošću i zalaganjem pomognu štititi interese hrvatskih liječnika i pacijenata. Neka ih i ovo iskustvo učini boljima na čast liječničkog staleža!
Rijetko kad čovjek osjeti ljubav, sreću, toplinu i potrebu za bližnjima kao u vrijeme blagdana. Neka taj osjećaj prati i sve vas tijekom cijele godine! Dragi kolegice i kolege, prijatelji i suradnici, iskoristit ću ovu prigodu i poželjeti vam obilje zdravlja, ljubavi i radosti, blagosti i mira, sreće i blagostanja, osmijeha i topline u godini koja slijedi.
Sretan vam Božić i uspješna nova 2021. godina!
predsjednik Hrvatskoga liječničkog zbora
prof. dr. sc. Željko Krznarić, dr. med.